Výstava bonsají v Trstěnici u Litomyšle.

Výstava bonsají bonsai klubu Skalka v Trstěnici u Litomyšle.

Po delší odmlce, kterou způsobila pandemie kovidu, jsme letos opět uspořádali výstavu bonsají. KE změně místa konání výstavy nás donutila obsazenost penzionu u Roušarů, kde v posledních letech výstava probíhala. Zvolili jsme prostory Komunitního centra v Trstěnici u Litomyšle. Je to původní fara, která byla rekonstruována na společenské prostory. Od Lubné je Trstěnice vzdálena nějakých 12km, ale centrum nám poskytlo zajímavé prostory na výstavu. Mohli jsme vystavovat venku na dvoře i v malém sále, který na venkovní prostory přímo navazuje.    

Čtrnáct vystavovatelů zapůjčilo něco kolem 60.ti bonsají. Nejdelší trasu museli absolvovat Martin Sedlák z Kroměříže a Libor Slatinka z Děčína. Všem vystavujícím bychom chtěli touto cestou poděkovat. Bez nich by naše výstava nikdy nemohla mít takovou úroveň.

Poděkování patří také všem kteří nám s výstavou pomohli. Sice jsme s Jirkou už sehraná (bratrská)dvojice ale pomoc od kamarádů se opravdu hodí.

Libor Slatinka návštěvníkům v obou dnech předváděl, jak se ze zahradního materiálu může stát v budoucnu pěkná bonsai. Myslím, že borovice lesní kterou tvaroval má velkou šanci být krásným stromem. V sobotním odpoledni pak Luboš Šebek bavit posluchače komentované prohlídky. Hlouček kolem něj neopadal ani po skoro dvou hodinách výkladu. A všichni se velmi bavili a těší se na příští výstavu kam si přijedou poslechnout komentovanou prohlídku v Lubošově podání.     

 Potěšilo nás, že naši výstavu obohatil Jan Beneš se svojí sbírkou originálních japonských svitkových obrazů. Výstava tím získala ještě větší kouzlo. Bonsaje a svitkové obrazy k sobě patří a navzájem se krásně doplňují. (možno zhlédnout na ,,japonské svitkové obrazy.cz“)  Škoda jen že Honza z rodinných důvodů nemohl obrazy vystavovat i v neděli.

Perličkou naší výstavy bylo, když nás kněz místní farnosti požádal o výzdobu kostela na nedělní mši. Rádi jsme bonsajemi z výstavy zkrášlili prostory místního kostela. Byl to opravdu nevšední zážitek.

Ten byl posléze překonán návštěvou dvou Japonských turistek. O výstavě se dozvěděli od českých kamarádů. A nemohli uvěřit tomu, že výstava bonsají může být v české republice jinde než v Praze nebo Brně. Manžel jedné z nich je pěstitel bonsají a bylo zřejmé, že paní bonsajím opravdu rozumí.  Kvalitu stromů hodnotila s uznáním, ale kdo ví jestli překladatel z úcty k nám nebyl v překladu milosrdný.

Velké díky patří také fotografce Zuzaně Šprojcarové (Instagram: zu_sprojcar). Její pohled na bonsaje je úplně jiný než u fotografů kteří bonsaje fotí již dlouho. Její detaily a zajímavé fotografie Vám jistě představím v brzké době. A v neposlední řadě patří díky ČBA která nám pomohla s propagací a díky ní byla součástí výstavy vyhlášena cena členů ČBA. Toto ocenění získala kvetoucí bonsai z Pustorylu (jasmín).

Škoda jen že se naše výstava termínově potkala s výstavou na Zbraslavi. Bohužel již s termíny nešlo nic dělat a bonsajisté se museli rozhodnout kterou výstavu navštíví.   

 

A my už přemýšlíme nad termínem a místem kde proběhne naše příští výstava.

Za bonsai klub Skalka Karel a Jirka Hauptovi.

   

                                                                   

Hlavní obrázek článku
O autorovi

Karel Haupt

Zjistit více