XXI. národní výstava ČBA Česká bonsajová asociace

Václav Stropek - tvář výstavy

Ahoj přátelé a kamarádi ČBA


rádi bychom vám necelý týden před výstavou představili zástupce/reprezentanta ČBA pro sobotní mezinárodní demo a vedoucího nedělního bonsajového workshopu pro členy ČBA - Vaška STROPKA.


Jsme moc rádi, že českou bonsajovou scénu bude zastupovat právě tato osobnost. 

Letos na jaře jsme udělali opravdu nezvyklou věc. Nechali jsme vás, členy ČBA, vybrat si ze svých řad zástupce, který bude tváří české bonsajové scény na XXI. mezinárodní výstavě v Děčíně. 

A vaše volba byla jednoznačná. Jméno Vaška Stropka se objevilo v každém druhém zaslaném mailu. Proto jsme moc potěšeni, že Václav tuto výzvu přijal a budete ho moc sledovat nejen na sobotním demu, ale hlavně si ho 'vychutnat' při nedělním workshopu. 

Vašek k ws uvedl: 'Nechci, aby se nedělní den změnil v pouze ve tvarování stromů. Rád bych účastníky seznámil se svou bonsajovou filozofií, různými technikami mé práce na stromech a se svým způsobem pěstování a péčí o stromy'.

My k tomu můžeme jen dodat, že se máte opravdu na co těšit.


A kdyby náhodou byl pro někoho tento usměvavý pán neznámou, tak přikládáme velmi stručné CV Vaška Stropka.

 Václav o sobě říká: 'To, že existují bonsaje, jsem zjistil doma - na zahradě...

S pěstováním bonsají v naší rodině začal otec, kdy po přečtení několika knih o jejich pěstování, přinesl z lesa několik malých stromů.
To byl pro mě první kontakt se stromy v nádobách. S jejich pěstováním jsem začal v roce 2000. Jako studijní materiál jsem používal fotografie z internetu a dostupnou literaturu. V průběhu bonsajové praxe jsem se zdokonaloval v potřebných technikách jako samouk v dílně s otcem.
V posledních letech jsem začal stromy vystavovat na klubových výstavách v Merklíně u Přeštic. S několika stromy jsem se zúčastnil výstav ČBA a EBA. V roce 2013 jsem získal ocenění ČBA za strom roku. '


K uvedenému můžeme jen dodat že po rozhovorech s Václavem, po sdílení jeho nadšení pro stromky v miskách, návštěvě jeho zahrady se určitě nejedná o poslední ocenění, kterých Václav ve svém bonsajovém životě dosáhl a dosáhne.

Proto věříme, že svým nadšením pro stromky v miskách při nedělním workshopu 'nakazí' i vás  :-)


Na sobotní demo si Václav připravil borovici lesní. Strom osobně vyzvedl na jaře 2012. Jedná se o 50 cm vysokou rostlinu, která byla během šesti let svého pěstování dvakrát přesazena a jednou na demo již tvarována. Borovice je ve skvělé kondici, což je u Vaškových rostlin naprostou samozřejmostí.

Z výše uvedeného se dá usuzovat, že borovice bude již po sobotním demo v 'koukatelném', téměř finálním stavu a máte se opravdu na co těšit.


V příloze přikládáme aktuální fotky stromku před sobotním tvarováním.


Věříme, že jsme vám volbou Vaška Stropka udělali velkou radost a že si sobotní tvarování i nedělní workshop s ním opravdu vychutnáte a užijete.


Na setkání s vámi se nejen na těchto dvou akcích, ale i na celé výstavě v Děčíně těší výbor ČBA

Autor a foto: ČBAKomentáře k článku :

  K článku nejsou žádné komentáře.Přidat komentář :
Jméno Email
Titulek komentáře
Komentář
Doplň kontrolní součet: šest a sedm