EBA 2018 Arco Itálie Česká bonsajová asociace

Stříbrný úspěch z Arca

Ve dnech 4.-6.května 2018 se v překrásném koutě Itálie na břehu jezera Lago di Garda v městečku Arco konala významná bonsajová akce: EBA, ESA a UBI CONVENTIOIN 2018.


Součástí této akce byla nejen nádherná výstava bonsají, která zahrnovala již XVII ročník tradiční italské výstavy doplněnou o vybrané stromy členských zemí evropské bonsajové asociace, ale i spousta doprovodných akcí. Z těch se největší pozornosti těšily soutěže v tvarování bonsají a to v kategoriích:

Evropský talent - reprezentoval nás Karel Haupt
Italský talent
Soutěž národů

Právě ve velmi prestižní soutěži národů nás reprezentovala dvojice Libor Slatinka a Jirka Novák.V soutěži národů šlo o to, přivézt si vlastní materiál na tvarování, ten v průběhu celého dne (tvarování probíhalo v sobotu 5.5 od 9.00-12.00 a po obědě pokračovalo od 13.00-17.00hod.) přetvarovat a co nejvíce doladit i s detaily do finálního a co nejlepšího výsledku.
Již od ledna naše dvojice proto sháněla co nejhodnější materiál, který by splňoval nejen náročné Liborovi představy o kvalitě materiálu, ale dala by se na něm prezentovat i celková změna a výsledek se dal dotáhnout do 'koukatelné' co nejvíce finální podoby.
Po náročném a zdlouhavém výběru padla volba na strom, který byl představen členům ČBA na letošním prvním setkání členů v BC Libčany. Po sáhodlouhé diskuzi téměř všech účastníků akce si Libor Slatinka udělal svůj názor, který poté zhmotnil do nádherné skicy, které opravdu umí jen on :-)
S touto představou odjížděli oba účastníci do Arca. Libor nám ke stromu řekl: 'Vybrali jsme velmi kvalitní, zapěstovaný materiál, který byl vykopán před více než patnácti lety a dá se doladit do téměř hotové podoby. Největším problémem jsou ale již velmi silné větve, které bude velmi náročné nastavit do požadovaných poloh. Ale popereme se s tím'
Soutěže v Arcu se zúčastnili vybrané týmy jedenácti zemí. A některé státy to vzaly opravdu velmi prestižně. Itálii například reprezentoval světově uznávaný demonstrátor a bonsajista Mauro Stemberger s celým svým týmem.


Maďarsko zastupoval další profesionál Sándor Papp, Slovinsko Nick Rozman, Litvu Kestustis Ptakauskas či Slovensko Juraj Szabó . V akci tak bylo i v dalších týmech k vidění mnoho uznávaných evropských bonsajistů.


Jirka Novák k tomu řekl: 'Když jsem viděl obsazení soutěže, začal jsem se obávat jestli jsem na správném místě. Jestli jsem raději neměl na své zahrádce v klidu posekat trávu'
Nutno říci, že se naše dvojice svého úkolu zhostila na výbornou. Již v průběhu dne se u stolku naší dvojice tvořily fronty pozorujících, fotících i diskutujících návštěvníků.
Úderem sedmnácté hodiny musely všechny týmy odložit náčiní, vzít do rukou propisky a na hlasovací lístek napsat za každý zúčastněný stát pořadí (bez svého stromu) jak se jim líbil nejen výsledný tvar a dojem, ale i zpracování či práce na detailech. Naše dvojice určila pořadí: Itálie, Německo a Polsko. Libor Slatinka k tomu uvedl: 'Práce Maura a jeho týmu byla naprosto profesionální a dokonale odvedena. Sice na italském stromě pracovali v jednom momentě i čtyři lidé, ale volba prvního místa byla jednoznačná. Druhé místo jsme přidělili Německu, které velmi dobře zpracovalo velký a zajímavý jalovec. Na třetí místo jsme napsali Polsko. Tam Wlodek velmi pěkně natvaroval mugo a z výchozího materiálu došel k zajímavému a líbivému výsledku'.
Až v neděli se účastníci této akce dozvěděli konečné pořadí. Nebylo velkým překvapením, že první místo obsadil Mauro Stemberger a jeho tým.


Ovšem již za ním na druhém místě skončil Libor Slatinka s Jirkou Novákem, kteří tak dosáhli velkého úspěchu. Na třetím místě se se shodným počtem bodů umístily reprezentace Německa a Polska.
Radost našich reprezentantů byla obrovská. Libor Slatinka k tomu řekl: ' S výsledkem našeho tvarování jsem byl spokojen a věřil, že by se mohl líbit i ostatním týmům. Druhá příčka je ale i pro mě obrovské překvapení a mám z tohoto výsledku velkou radost, neboť o něm rozhodli sami účastníci.' A Jirka Novák k tomu dodal: 'Pro mě byl obrovský zážitek stát na jednom kolbišti s mým vzorem Maurem a dalšími celebritami evropské bonsajové scény. Druhé místo mě moc těší a jsem rád, že po prvotních obavách přišel takovýto výsledek.'
Nezbývá nic jiného, než našim zástupcům poblahopřát a poděkovat za dobrou reprezentaci naší země. Při pohledu na naši bonsajovou scénu můžeme i doufat, že toto nebyl ojedinělý úspěch na evropské bonsajové scéně a že třeba již hned v příštím roce na EBA ve Francii dosáhne na ocenění třeba některý z vybraných stromů reprezentujících ČBA.Další fotky ze soutěže si můžete prohlédnout v galerii k této akci (odkaz pod článkem)

Autor a foto: ČBA

Další odkazy k akci "EBA 2018 Arco Itálie" na stránkách ČBA

Galerie:Arco 2018 - tvarovací soutěž
Komentáře k článku :

20.5.2018 09:46Macháčekmachackovi@post.cz
Gratulace
Gratuluji k obrovskému úspěchu a děkuji za representaci ČBA Ivan MacháčekPřidat komentář :
Jméno Email
Titulek komentáře
Komentář
Doplň kontrolní součet: šest a sedm