Z průběhu národní výstavy 2010

XIII.Národní výstava proběhla, věříme že ke spokojenosti návštěvníků.

Výstavní prostory Strahovského kláštera byly vskutku reprezentativní a poděkujme Václavu Karafiátovi, který je pro výstavu domluvil. Zároveň jsou na turisticky atraktivním místě, což je důležité. Uspořádání podobné výstavy je totiž značně nákladné a příjmy z příspěvků členů ČBA by na pokrytí nákladů takové akce nestačily ani zdaleka.

Bohužel, sál, ve kterém se konala dema a ostatní doprovodné akce, bude v příštích letech sloužit stálé expozici a tak tyto příjemné prostory pravděpodobně nebudeme moci v budoucnu využít znovu.Jedním z nedostatků sálu bylo nedostatečné osvětlení, což bychom na dalších výstavách rádi řešili. Osvětlování samotných výstavních prostor však zřejmě vždy bude omezeno umístěním výstavy, letos to bylo bez problémů.

V průběhu výstavy vystoupila řada demonstrátorů z Čech, Slovenska a Polska, Asako Hašimoto měla přednášku o kaligrafii a Karel Šerák o suiseki.Hlavními hosty byli Toru Suzuki z Japonska a Robert Kempinski z USA. Díky jejich vstřícnosti a podpoře Čestmíra Sosnovce nepřekročily náklady za všechna jejich vystoupení cenu běžnou u předních evropských demonstrátorů. Pokrytí této ceny zajistili sponzoři výstavy.Workshopu s Toru Suzukim se zúčastnili tři tvarující. Smrk Václava Karafiála se však ani tentokrát nedočkal jednoznačného rozlousknutí konečného tvaru a dál je předmětem mnoha návrhů a diskuzí. Borovice pana Wolfa po precizním natvarování plně odkryla svůj potenciál.

Stejně jako loni obohatily výstavu komentáře stromů, tentokrát v podání Roba Kempinského. Pro mnohé jsou již přínosnější než dema samotná.Na výstavě se sešla celá řada velmi kvalitních exponátů.

Cenu Strom roku si odvezl Oldřich Kašpar za své parádní mugo.Pokud máte jakékoli postřehy, připomínky či doporučení ohledně pořádání výstavy, neváhejte nám napsat či reagovat pod článkem.Nezbývá, než se těšit na příští výstavu, kterou by měla hostit Plzeň.

Autor a foto: Dan Pánek