Kingii - Zápisky z Taisho-en Česká bonsajová asociace

Alberto Baleato Pumar alias „Kingii“

Vizitka španělského bonsajisty, toho času na stáži u MR. Urushibaty.


Alberto Baleato Pumar alias „Kingii“ je bonsajista pocházející z Bembibre, malé osady ležící v Galicii, nejzápadnější provincii Španělska. Alberto pracuje skoro výhradně na yamadori stromech vysoké kvality, přičemž se zaměřuje na druhy rostoucí na severu Španelska, tj. především jalovce sabiny, tisy, borovice lesní a mahalebky.
V nedávné době se vydal do Japonska, aby zde strávil 3 měsíční studijní pobyt u mistra Nobuichi Urushibaty v jeho zahradě Taisho-en. Jeho zážitky a postřehy z tohoto bonsajového ráje můžete v českém překladu sledovat na fóru Bonsai – Kai, další fotky jak z Japonska, tak i samotných Albertových stromů pak najdete na jeho blogu http://kingii.blogspot.com.

Nechme ale samotného autora, aby se několika slovy představil:

K bonsajím jsem poprvé přičichnul v roce 2003 a to, asi jako většina bonsajistů, čistou náhodou – v mém případě za to může soused, který si koupil jednu bonsajovou knihu… Asi rok jsem se pak jako samouk snažil vzdělávat z toho mála, co jsem našel. Stejnou náhodou jsem pak narazil na Lea Blanca, jenž bydlí nedaleko ode mě a který se tou dobou bonsajemi zabýval už 7 let. Díky němu jsem se dostal do kontaktu s Bonsajovým Klubem La Coruña, jehož jsem členem.
V těchto letech jsem měl možnost poznat bonsajisty jako Juan Liñares, Marcial Campos (oba noví talenti Španělska a taktéž členové našeho klubu) a občas se zúčastnit workshopů pod vedením španělských bonsajistů jako Carlos Barreiro a David Benavente.
V roce 2005 se mi naskytla příležitost odjet na 3 měsíční studijní stáž k italskému mistrovi Salvatore Liporacemu.
Po návratu v roce 2006 jsem začal pracovat s Davidem Benaventem, člověkem, který mě pro své neuvěřitelné didaktické vlohy o bonsajích naučil jako nikdo jiný. I když se nejednalo o intenzivní pobyt, ve své práci jsem si to dokázal zařídit tak, abych u něj mohl trávit a učit se i několik týdnů v kuse.
Jako člen Bonsai Klubu La Coruña jsem poznal Luise Vilu, okolo něhož se vytvořila bonsajová skupina založena nejen na společné práci, ale také na společném přátelství, v níž se každý den snažíme naučit něco nového. Luis má skvělou bonsajovou techniku i styl a doposud platilo, že všechny mé stromy, které mají aspoň špetku potenciálu prošly jeho rukami. Mám v něho takřka slepou důvěru, což se pozitivně odráží jak na mých stromech, tak na mých znalostech – obojí se díky němu neustále zlepšuje.
Snažím se taky co nejvíce cestovat, poznávat nové spřízněné lidi, navštěvovat bonsajové sbírky, výstavy a kongresy, vždy a všude se můžeme něčemu novému naučit, stačí jen mít oči otevřené…

Autor: Lukáš SirotnýTisk - vše     Tisk bez komentářů     Tisk bez obrázků a komentářů     Tisk bez obrázkůDalší odkazy k akci "Kingii - Zápisky z Taisho-en" na stránkách ČBA

Článek:Vizitky - Nobuitchi Urushibata
Galerie:Na zahradě Nobuitchi Urushibaty
Další odkazy k akci "Kingii - Zápisky z Taisho-en" na internetu

  PROJEKT "Kingii - Zápisky z Taisho-en na Bonsai-Kai"
  shitoenjapon.blogspot.com
  Školy bonsají v Japonsku
  Taisho-en ShizuokaKomentáře k článku :

  K článku nejsou žádné komentáře.Přidat komentář :
Jméno Email
Titulek komentáře
Komentář
Doplň kontrolní součet: šest a sedm