XII.celostátní výstava bonsají a suiseki Česká bonsajová asociace

Páteční demo Kai

Pár fotografií z výsledků pátečního tvarování v Děčíně 2009


Taxus Baccata Nissen Corona z Litomyšle, majitel František Kupka - tvarovala moje maličkost - příprava materiálu na další zapěstováníYamadori Juniperus Communis - Erik Križovenský - především práce na mrtvém dřevěYamadori borovice Libora Slatinky - tvaroval Milan Karpíšek - do budoucna bude vracen obrost blíže kmeni.Watererka ze zahradnictví - tvaroval Pepa SoukalJalovec Lukaše a Josefa SirotnýchYamadori borovice Luboše MasařeNakonec společná fotka Kai s W. Pallem, který průběh i výsledky dema komentoval.Zleva: Erik Križovenský, Pepa Soukal, Libor Slatinka, já, Václav Novák, Walter Pall, Luboš Masař, Pepa Sirotný, Milan Karpíšek, Lukáš Sirotný, Tom Benda, Ota Hlaváček.Prohlédnout fotky z průběhu tvarování a komentáře si můžete přečíst na Bonsai-Kai - viz odkazy pod článkem.

Autor a foto: Dan Pánek

Komentáře k článku :

27.10.2009 15:05Jirka@
Asi tomu nerozumím, ale vždycky jsem si myslel, že DEMO je ukázka tvarování zajímavého nebo problematického materiálu do výsledné podoby. To, co předvedli někteří z Vás je tragédie a neumění a spíše by se to hodilo na odpolední dýchánek do Libčan a pomoc nějakého zkušenějšího pěstitele nežli jako reprezentace na oficiální výstavu ČBA. Abych jen nekritizoval, tak přísnější měřítko by snesli Luboš Masař a Sirotní...
29.10.2009 08:07Ondra Němec@
Ano, myslím, že tomu asi nerozumíš. Ale je to tvůj názorrr a já ti ho brát nebudu. Za sebe si myslím, že by ale některá dema snesla ještě dovysvětlení proč a jak, aby nesváděla k podobným výlevům, jako tady u Jirky Noname (jak jinak, že?). Pokud vyjádříš o další diskusi, proč si myslím, že tomu nerozumíš, jsem jí otevřen, zatím mi to ovšem připadá jako plýtvání časem. Snad pokud se podepíšeš jako každý slušný člověk, tak by to šlo, Jirko NN.
29.10.2009 08:18Ondra Němec@
Apropos, ty narážky na Tvou identitu Jirko, jsou samozřejmě jen pro ostatní, já osobně si jsem skoro jist, že ji znám. Jméno je vlastně pravé, jen neúplné, viď? Ne snad, že by to bylo tak podstatné, ale jak píšu, přece jen jinak vypadá a jinou váhu má, názor podepsaný. To, že se nepodepíšeš vypovídá jen o tom, co jsi zač a jak si za svým názorem stojíš.
29.10.2009 09:18Tom Bendat.benda@gmail.com
Demo je ukázka práce, byť jen dílčí. Jestli ses s nějakým demem, kde se provedla jen určitá část zákroků, nesetkal, asi jsi jich moc neviděl a nenavštívil. "Výsledná podoba" je diskutabilní pojem. Určitě i v Libčanech.
29.10.2009 09:31Josef Soukalpropepu@gmail.com
"neznámému" Jirkovi
Jirko, nevím jaké máš s bonsajemi zkušenosti. Už dávno před výstavou jsme s klukama řešili, jak demo pojmout. Asi chápeš demonstraci jen jako tvarování na efekt. Bohužel i většina začátečníků (pro které bylo naše demo určeno) žije v domění, že bonsai vznikne za dvě hodiny. To jsme chtěli změnit a k demu jsme záměrně přistoupili jinak. Nevím, jestli jsi byl na místě, ale při úvodním komentování stromů jsme o tom i mluvili. Celá demonstrace tak byla vlastně průřezem několikaleté práce na stromě - příprava a řez materiálu, základní tvarování a druhé tvarování. Vše bylo při hodnocení výsledků s panem Pallem vysvětleno - třeba to, že bude nutno vracet obrost, zkrátit větve, u mojí borovice pracovat na větvení, zaoblit vrchol, problémy s roubovanci, rozdíly mezi jamadori a stromy ze zahradnictví, atd, atd. Věřím, že pokud bys byl v obraze, podobný komentář bys nenapsal.
29.10.2009 15:04Ladislav Kotál
odpověď
Chlapci, proč vlastně odpovídáte "neznámému" Jirkovi, když si on sám odpověděl v první větě: cituji:"asi tomu nerozumím". Myslím, že pokud by se chtěl inteligentně na něco zeptat, nikdo z vás by ho neposlal do ...kopretin, ale on si chce evidentně rýpat a otravovat ovzduší. Pro Pepu : tleskám, demo trochu jinak je určitě větším přínosem, než "rychlokvaška" za dvě hodiny. A jinak celou výstavu, a vše kolem ní mi nemůže nějaký "Jirka" zhnusit- byla totiž super, ostatně už jsem to zde psal jednou.
29.10.2009 19:54Luboš Masařlubosmasar@seznam.cz
Nemám potřebu něco vysvětlovat někomu kdo nemá tolik slušnosti,nebo odvahy aby se podepsal.Pro mě je důležitej názor např. W.Palla kterej naši práci a způsob prezentace hodnotil veskrze kladně nebo pana a paní Ondrejčíkových.
29.10.2009 21:18Jirka@
Ano, máte pravdu. Nerozumím tomu a dema sleduji převážně v časopisech a na internetu a se stromky teprve začínám a nestydím se za to. O to víc mne Vaše tvarování-netvarování překvapilo. Je zvláštní že Sirotní, všichni tvarující v sobotu i v něděli a všude, kde jsem viděl dotáhli výsledek do koukatelné podoby. To ostatně předvání např.i pan Slovák na internetu. Proto mě zarazilo, jak někdo může veřejně vystoupit s tím co jste předvedli vy a ještě se tím chlubit? To opravdu neumíte natvarovat stromek do podoby jak je při demu zvykem? Nebo to odráží úroveň bonsajistiky u nás? Proč raději nevystoupil někdo schopný? Pan Sosnovec, Kotál, Svačina, Budík, Slovák či jiní, kteří prezentují svá povedená tvarování ne internetu? P.S. Ano, své pravé jméno jem neuvedl zéměrně. Bál jsem se nenávistné reakce, protože nikdo nerad slyší kritiku a je málo těch, kteří ji umí přijmout. A to se bohužel potvrdilo i když se jedná pouze o subjektivní názor bonsajového začátečníka.
30.10.2009 06:54Milan Karpíšekmilankarpisek@gmail.com
Veřím že všichni kdo na demu tvarovali umí rostlinu natvarovat tak jak je na demu zvykem. Otázka je, proč by jsme to tak dělali? Možná by si měl přestat sledodovat dema na internetu a jeď se na nejaké podívat. Demo není o tom jak nejvice zkompaktnit a zmuchlat rostlinu do výsledné podoby. Zhlediska vývoje rostliny je to k ničemu. možná na to taky někdy přídeš a pochopiš jak se věci mají.
30.10.2009 07:51Ondra Němec@
Když už se tu oháníš Michalovým jménem (což se stává u některých nýmandů takřka pravidlem) snad by ses ho také mohl zeptat na jeho názor na podobná rychlokvašná tvarování, která tu tak zarputile vyžaduješ. Možná bys ses divil. Ale tohle je marný, tobě nejde o diskusi, chceš jen prudit a otravovat vzduch. A jestli se obáváš "nenávistné reakce", tak to jsi u mě nejen prudič a chytrolín, ale i posera.
30.10.2009 08:26Tom Bendat.benda@gmail.com
Cituji: "Proto mě zarazilo, jak někdo může veřejně vystoupit s tím co jste předvedli vy a ještě se tím chlubit? To opravdu neumíte natvarovat stromek do podoby jak je při demu zvykem? Nebo to odráží úroveň bonsajistiky u nás?" Kdybys četl už první sérii našich odpovědí, neptal by ses znovu takhle blbě. Znovu si trvám na tom, že "částečná" dema předvádějí u zvučná jména. To, co tu píšeš, není kritika. Kritika konstruktivně řeší konkrétní problém. Jestliže nadhodíš jen něco o tragédii, nekritizuješ, ale jen popichuješ.
30.10.2009 09:24Jirka@
pro Milana K.- Dík za radu, asi někam vyrazím. Ale na internetu a v knihách vždy byla rostlina jak píšeš zmuchlána do výsledné podoby. Udělali to i Sirotní u Vás. Proč to teda i u každé rostliny co prezentoval na internetu dělal např.pan Slovák? Dělá to špatně nebo jediní oni umí dostat z rostliny tu výslednou podobu? To co jste udělali vy mi přijde jako nějaký workshop, ale ne demo pro veřejnost. Pro Toma- veřejné částečné demo jsem ještě nikde neviděl. To je váš výmysl nebo mi můžeš poslat nějaký odkaz? A že je to ve srovnání s tím, co je běžně vidět jako prezentace tvarování na internetu tragédie, to je můj názor a zatím si za ním stojím. pro Ondru: Asi ano jsem srab a vidím že oprávněně. Nemám opravdu chuť poslouchat nadávky a osočování a koukám, že už s tím zase začínáš. Toho si ve škole užívám dost. Opravdu mě překvapuje situace na české bonsajové scéně. Přijde mi, že není tak velká, ale když jsem četl některé diskuze na bonsai-dnes, tak je mi z toho osočování a nadávek opravdu úzko. A ty Ondro tam bohužel figuruješ téměř vždy.
30.10.2009 10:02Ondra@
Jirko, mě Tě snad bude ještě navíc líto. To víš, na hrubý pytel...nic jiného si nezasloužíš. Ad diskuse na b-dnes-za 99% toho, co jsem tam kdy napsal, si stojím, přečti si všechny příspěvky a pořádně a pak možná přestaneš vynášet unáhlené soudy ohledně mé osoby. No nic, tahle diskuse je házení perel sviním i hrachu na zeď.
30.10.2009 10:29Jirka@
Ondro, žádný soud ohledně tvé osoby natož unáhlený jsem nevynesl. Jinak tvé názory na bonsai dnes se mi vcelku zamlouvaly a docela jsem ti i držel palce. Tam byl jiný "škodič". Proto mě ale překvapuje, jak na jakoukoliv kritiku možná blbě napsanou, ale vyjadřující můj názor, hned startuješ a kopeš kolem sebe. Není to škoda? Třeba Pepa nebo Milan mi odepsali normálně a těch se ta kritika týkala mnohem víc než tebe a taky jsem se od nich něco dozvěděl.
30.10.2009 10:45Ondra@
To je pravda, možná jsem zbytečně vyletěl, ale, nezlob se na mě, nepodepsané příspěvky prostě nesnáším. A víš proč figuruji téměř vždy u kontroverzních diskusí? Protože mě to prostě baví. Je to pro mě něco jako konverzační cvičení.
30.10.2009 17:50Milan Karpíšekmilankarpisek@gmail.com
Jirko většina lidí si to chce uspíšit a tak strom zamuchlá a zkompaktní a tim pádem je rostlina na oko perfektní a vypadá hned dobře. Většina strom potom prodá. Perfektní ukázka je na bonsai-kai v reportáži z Lorcy na jalovci vítěze nových talentů. http://bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=167#p1852 Kamarádovi občas tvaruji bonsaje, které pěstuje už několik let některé i přez dvacet let a moc dobře vím jak to zmuchlaní dokáže celou rostlinu zkazit a u některých stromů to jsou neopravitelné chyby, které strom znehodnocují. Tak proč bych to na svých nebo i cizých stromech dělal? Kvůli abych ukázal že to taky umím? Každý si tvaruje rostliny podle svého a jak se mu to libí.
31.10.2009 07:19Tom Bendat.benda@gmail.com
Jirkovi
Částečná dema nejsou žádný výmysl. Když jsem ještě sledoval "staré" IBC, v různých reportážích jich bylo dost. Částečné demo měl ale jen Dan s tisem. Ostatní tvarovali do alespoň nějakého tvaru s ohledem na stávající obrost a další práci s ním. Co je tou tragédií jsem se ještě nedozvěděl. Co se Ti nelíbí? Mám pocit, že žádný konkrétní názor jsi stále ještě nevyjádřil a zatím taky jen kopeš kolem sebe.
31.10.2009 08:09Jirka@
Díky kluci za vaše názory. pro Toma - co je podle mě tragédie? Že žádný výsledný strom až na ty posl.dva nemá žádný tvar. I ty jsi musel na nových talentech dostat stromek do nějaké koukatelné podoby z mnohem horšího materiálu, ale na demu se to klukům až tak nezdařilo. Abych byl pro tebe ještě konkrétnější, tak co měl Dan, to byl nádherný výchozí materiál. Každý z těch lidí co jsem jmenoval výše by z toho po prvním demu dokázal vytvarovat koukatelnou rostlinu aniž by obrost nějak kroutil a smotával. Výsledek Danova dema??? Ani nedokázal založit směr, kterým by se rostlina měla ubírat. Erik??? To vůbec nechápu. Z toho materálu se dalo při tom postupném čekání o kterém píšete dostat mnohem více. Podle mne - znehodnocení materiálu. A že dělá pěkné death dřevo? Na takovéhle rostlině je k ničemu a ani se tam moc nehodí. Milan - vcelku slušné, ale proč ty větvičky nerozprostřel do patýrek, neuhladil a nedal rostlině výsledný tvar? Vysvětloval mi to tady, ale stejně si myslím, že by až k tak velkému kroucení nemuselo dojít a bylo by to líbivé. A Pepa? Pěkná, jednoduchá rostlina. Na to že se na demo připravoval, tak bych čekal, že právě nám začátečníkům ukáže, jek vyřešit ten problematický spodek kmene a ne jen rozhodí větve do prostorů. Už chápeš Tome co mi vadilo? Ale ber to tak, že vážně jen porovnávám s demy co jsem viděl na netu či v knihách. Sám jsem se žádného nezůčastnil ani jsem netvaroval, ale rád bych znal názory kluků. Ať vím, jak a proč v budoucnu postupovat.
31.10.2009 13:18Milan Karpíšek@
Kolikrát dokola to ještě budeme muset napsat? Borovice ktero jsem tvaroval já je tvarovaná s patry ale bohužel na fotce to není vidět a o vývoji už tu nic psat nebudu už jsem toho napsal až až, komu není rady tomu není pomoci. a pokud si tam nebyl tak nechapu co tu pořád řešíme!
31.10.2009 13:45Lukáš Sirotnýlucas.sirotny@seznam.cz
Pro Jirku
Záměrem našeho kolektivního dema opravdu nebylo vytvořit 5 "hotových" stromů. Domluvili jsme se, že se každý pokusí předvést něco jiného. Co se týče kritizovaných stromů - Dan rostlinu pouze dobře a promyšlené zredukoval, aby nechal do budoucna více možností, Pepa si vybral školkařský materiál (a výsledek je podle mě koukatelný), Milan pracoval na yamadori borovici, u níž na první tvarování docílil hodně povedené a kompaktní koruny. Erik snad při redukci jalovce zašel až na hranici možností, doufejme, že to strom ustojí. Je sice pěkné vidět efektní dema, při kterých se štípají a nahrubo ohýbají velké větve a strom je napoprvé skoro dokonalý, už málokdo ale zná odvrácenou tvář těchto show, kdy mnoho krásných stromů hyne jen kvůli těmto uspěchaným a brutálním zákrokům, při kterých nejde ani tolik o strom jako o ego bonsajisty. My jsme na demo zvolili jalovec a to proto, když to řeknu dost natvrdo, že nám zas až tolik nebude vadit, když některá z ohýbaných větví, nedejbože celý strom, nepřežije. Například u smrku bych si takovéto demo nikdy nedovolil. Ostatně pokud se podíváš na naše stránky, tak uvidíš, že snad všechny naše stromy jsou k bonsajím vedeny po menších krůčcích. Nevím, jestli máš představu o tom, jak stromy vypadaly před začátkem dema a o jejich dalším záměru - doporučuju přečíst si diskuzi na http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=10&t=288 . Jinak doporučuji nejen se zúčastnit na živo mnoha demonstrací, ale stejným "demonstrativním" způsobem tvarování zničit několik vlastních stromů (a tomu se jen málokdo vyhne), aby člověk zjistil, že tohle není ta pravá bonsajová cesta.
31.10.2009 14:01Dan Pánek@
Je fajn, žes tu rozpoutal tuhle debatu, Jirko. Jen jsi možná mohl začít tím posledním příspěvkem, než tou ostudou na začátku. Až tohle poslední je kritika. Ohledně mého tisu - on to stále nádherný výchozí materiál je. To je podle mě nejpodstatnější. Na demu jsem také řekl - mohl bych ho natvarovat, tvými slovy, tak jak je zvykem. Musel bych zvolit vysokou variantu. Na, podle mě i mnohých dalších lepší, nižší varianty, nebyl strom zapěstován a cílem bylo právě toto zapěstování umožnit. Mohl jsem doladit i nějakou korunku k tomu základu, co jsem nechal. Ale každý další krok, který by k domnělému posunutí vedl, by v nějakém smyslu stromu ublížil. To, co píšeš dál - jak by tvarovali ti, co jsi uvedl. Ujišťuji tě, že to je jen tvoje domněnka. Ti, cos jmenoval, jsou příliš zkušení, než aby takto tvarovali tenhle strom. Na demo by si ho nevzali, tenhle na demo ani nebyl určen (viz můj komentář na Kai). Ano, viděl jsem mnoho dem, na webu a některá i na živo, kdy byl nadějný, ale nepřipravený strom sice na první tvarování veden k dokonalosti, ale za cenu nevyužití plného potenciálu, nebo poškození zdraví rostliny. Určitě nejsem na demo ten pravý a nijak o veřejné předvádění nestojím. Řídím se potřebami rostliny, ne diváků. Tvůj příklad ukazuje, že povědomí mnoha začátečníků o pěstování je u nás skutečně dost zkreslené. Jestli si z toho něco vezmeš, je na tobě. I tvoje komentáře k ostatním ukazují, žes toho skutečně zatím moc nepochopil. Zejména tvůj komentář k Pepovu stromu je přesný opak toho, jak strom i tvarování ocenil W. Pall. A on tomu přeci jen asi rozumí víc.
3.11.2009 08:01Jirka@
Tak jsem o víkendu procházel veškerá tvarování pana Slováka zveřejněná na internetu, jeho semináře a i tvarování jiných zahraničních bonsajistů. Ani v jednom případě mi nepřišlo, že by na své stromky použili to vaše částečné demo. Všechny stromky a to i z mnohem horších, vytahaných materiálů jsou koukatelné, rozložené a vypadají dobře. Byly tam i tisy podobné Danovu. Nádherně vytvarované a udělané po prvním tvarování, Myslíte si, že všichni šli do toho rizika uhynutí stromků nebo to jen prostě umí a vědí co si mohou se stromy dovolit?
3.11.2009 08:27Jirka@
Krásný příklad z rána: http://www.bonsaivigi.cz/fotoalbum/techniky-tvarovani_-pestitelske-postupy-a-vyvoj/pinus-sylvestris-yamadori-2007---prvni-tvarovani a nevěřím, že by šel pan Slovák u takovéto rostliny do jakéhokoliv rizika se zdravím rostliny a při tom vypadá strom po prvním tvarování naprosto úžasně!!! Tomu říkám DEMO a na to bych šel a to bych na výstavě ČBA očekával a to mi u vás kluci chybělo :-(
3.11.2009 09:32Dan Pánek@
Pavla i jeho tvorbu taky trochu znám. Myslím, že on by klidně šel do té vyšší verze, takže by strom asi natvaroval na místě. Je to jen věc vkusu, mě se výsledek některých Pavlových tvarování nelíbí, jakkoli jiná zase považuji za perfektní. Ale strom tvaruji já, ne Pavel. Další věc je ta, že lidé, které bonsaje alespoň částečně živí, musí umět svou práci prodat. Proto většinou tvarují tak, aby okamžitý výsledek byl co nejhezčí. A jistě uvedou řadu důvodů, proč je to tak i nejlepší. Já s nimi ale v některých bodech nesouhlasím. Opět, je to každého věc, já si jenom dovolil ukázat, že jsou i jiné cesty. Nikdo po nich ale nevodí za ruku, je třeba se trochu snažit sám a asi je mít trochu v sobě. Dělejme bonsaje tak, jak nás to baví - každý po svém. Nebo snad všichni musí tvořit bonsaje rychlým natvarováním? To bych vám přál vidět tu nádheru na zahradě pana Auera, která by bez toho prostě nebyla. Pokud se budeš pohybovat mezi bonsajisty i jinak, než na internetu, časem zjistíš, že skutečně nemalá část na efekt natvarovaných stromů už mezi námi není.
3.11.2009 18:53Daniel Vlach@
Kritika od začátečníka ?
Tak myslím, že jste Jirkovi-začátečníkovi docela podrobně vysvětlili, co je to DEMO. Nepřijde Vám, kolegové z Kai, trochu zvláštní, že člověk, který s bonsajemi začíná, NIKDY nebyl na živém demu a i když hodně čte, NIKDY nečetl např.články o korejských mistrech tohoto umění, kteří ukončí demo s rozpracovaným stromem, aby neohrozili jeho zdravotní stav, hodnotí Vaši práci jako tragédii a neumění ? Pak je nasnadě otázka - může nevědomost člověka omluvit ? Zkusme to a odpusťme mu ...
3.11.2009 20:12Daniel Vlach@
Info pro anonymního Jirku :
Ta předchozí reakce byla pouze pro mé kolegy, takže na ni reagovat nemusíš. Jen abych alespoň podložil své tvrzení o ukončení DEMA s rozpracovaným stromem pádným argumentem rád bych se doplnil. I když píšeš, že začínáš s bonsajemi, věřím, že jsi zaslechl jméno Kunio Kobayashi ? Ne, že bych práci, nebo zkušenosti mých kolegů chtěl přirovnávat k takové osobnosti, ale i Kunio měl v roce 2004 na sedmé celostátní výstavě ČBA v Plzni své demo. Jak to dopadlo, mrkni sem : http://www.cz-bonsai.cz/vystavy/plzen_2004/kobayashi/kobayashi.html - sice se nedá srovnávat materiál, se kterým pracoval, ale myslím, že je to o přístupu k rostlině jako takové. Prosím povšimni si hlavně textu u výsledného tvaru smrku-píše se : " Výsledná podoba PRVNÍHO tvarování "... Pokud je ještě něco nejasného, obrať se na asistenty Kunia - Piotra (Cziernachowskeho)a Libory (Kajše a Slatinku), kteří měli k Mistrovi nejblíže a pomáhali tak naplnit význam DEMA, jak ho chápou a snažili se ti vysvětlit samotní aktéři z Děčína.
4.11.2009 17:20Admin@
Příspěvek na požádání autora smazán
5.11.2009 08:55Jarek Servus Mgr.jpms@volny.cz
Demo tvarování Pavla Slováka
Jirko, velký NN, naprosto jsi nepochopil, že to co Pavel slovák ukazuje jako demo, je výsledek většinou několika let. Dne 25. 10. mám ukázku z tvarování modřínu, u kterého soudím, že do výsledné podoby se dostane asi za 3 roky. Práce na jinu trvala nám 2 hodiny. Nevěřím tomu, že by většina lidí - laiků - přišla na demo jen proto, aby se podívala, jak se dělá jin. Proto se právě hlavně pro ně dělají efektní předváděčky. Mgr. Jaroslav Servus
5.11.2009 09:10Dan Pánek@
Nechtěl bych, aby se to zvrtlo do honu na Jirku. Napsal názor, který mají jistě i další, anonymně, pravda a ne zrovna slušně. Ale napsal, co si myslí. Jak psal Lukáš - až si sám natvaruješ pár stromů, budeš vědět, zatím jen musíš věřit tomu, co ti kdo ukáže a řekne. Býval jsem z těch efektivních dem taky úplně paf a přijímal je naprosto nekriticky. Takže v tom ti rozumím.
5.11.2009 12:29Jirka@
Už teďka lituju, že jsem sem svůj názor napsal. Jsem přesvědčen, že vaše reakce už odradily někoho, kdo by měl podobný názor jako já. Dane, jsem z nich paf pořád a uvidím, co mě naučí praxe. Jarku, díky, že jsi se zastal mého názoru. Přesně to jsem totiž chtěl říci. Pokud se někdo chystá na demo, může si rostlinu chystat, jak dlouho chce. A že po demu bude na výstavu až za tři roky? To u kluků i za dýl, ale hlavně je ta tvá koukatelná okamžitě, což se o výše zmíněném demu až na vyjímky říct nedá. Milane K.- na internetu jsem se dočetl, že budeš počátkem roku tvarovat na N.thorpy. Upřímně, předvedeš tam tohle částečné tvarování nebo vytvaruješ rostlinu do finální podoby jak je asi pouze podle mě normální a očekávané? Díky za upřímnou odpověď
5.11.2009 12:51Dan Pánek@
Vadila nám forma sdělení, ne tvůj názor. To je veliký rozdíl, tak to prosím nepřekrucuj. Tvůj názor je v pořádku. Já jsem rád, že jsi napsal.
5.11.2009 19:38Daniel Vlach@
Info pro anonymního Jirku :
Nejsem si zrovna jistý, jestli se Jarek Servus Mgr.zastal tvého názoru. Ale pokud někdo předvede demo s vědomím, že provede takové zásahy, aby se z rostliny stala bonsai i za cenu toho, že nepřežije, není u mne bonsajista, protože základem tohoto umění je vztah člověka k rostlině. Jinak je to totéž jako příběh, kterého jsem byl svědkem: ... do obchodu vstoupil člověk (na první pohled majetný s ruským přízvukem) a koupil si bonsai za 80 tis. Do stejného obchodu se vrátil za dva týdny, že mu bonsai uhynula. Prodavač se mimo jiné ptal, jak často ji zaléval ? Muž se na něj podíval a odpověděl : "...ale to jste mi neřekl !? " ...
6.11.2009 09:27Jirka@
Teda pane Vlachu....přirovnávat umění pana Slováka k nakupujícímu občanovi z Ruska, tomu říkám přehled o bonsaích. Asi začínáte stejně jako já. Tak se raději podívejte na diskuzi na Bonsai Greenhorn, ať vidíte že Milan K.není pro vás bonsajista, jak píšete výše.Je tam zajímavý příspěvek od pana Slováka. To co Milan předvání jako svou chloubu a vzor docela zkritizoval s ohledem na zdraví rostliny. Takže mi teď přijde, že to, čím se tady celou dobu oháníte ani pořádně neznáte. Ale to už je jiná diskuze.
6.11.2009 10:00Dan Pánek@
Víš Jirko, kdo si chce na všem najít něco špatného, najde. Milanova ukázka odpovídá jeho zkušenostem. Já bych takovou redukci taky teď neprováděl. Ale Pavel to tam správně vytkl a přitom to okomentoval naprosto věcně a lidsky, bez používání hanlivých výrazů a obsahu. My ostatní také nejsme dokonalí. Ale trochu nás snad omlouvá, že jen reagujeme na tvé nepřátelské podněty. Lepší by od nás samozřejmě bylo, kdybysme se dovedli popichování oprostit. Ona, svým způsobem, byla Milanova ukázka taky na efekt, jen na jiný. Opět, jsem rád, že tam je. Být to dobře rašící druh, bylo by to v pohodě. Takhle to Pavel dobře doplnil, ještě by se tam někam dal dopopsat ten rozdíl v muchlání, kdy a jak ano, a kdy a jak ne.
6.11.2009 11:22Milan Karpíšek@
Jirko, můžeš být uplně v klidu zdraví rostliny jsem určitě nijak neohrozil je to pouze věc názoru! On přistupuje k rostlinám po svém a já prostě jinak. Mysli si o tom co chceš ale jednou na to možná taky přídeš.Jako začátečník bych si tedy nedovolil o někom napsat kdo je jaký bonsajista. A co předvedu v belgii je tajný uplně stejně jako tvoje celé jméno. Já se pod své příspěvky alespoň podepíšu
6.11.2009 18:15Daniel Vlach@
Info pro anonymního Jirku :
Cituji"Teda pane Vlachu....přirovnávat umění pana Slováka k nakupujícímu občanovi z Ruska,..." ... nemůžu najít ve svém textu, kde jsem jmenoval Pavla Slováka ?? Mrzí mne, že si k obecnému pohledu na věc přiřazuješ jména, ale to už je jen tvůj osobní problém. Nevím čemu říkáš přehled o "bonsaích", ale s Pavlem (pro nechápavé upozorňuji, že se Slovákem z Vigantic) se známe už několik let. Nejsem začátečník jako ty - považuji se za začátečníka v poměru k lidem, jako jsou například pan Václav Kefurt, nebo ing.Herynek a další ... Díky za odkázání na fórum Bonsai Greenhorn - píší hlavně o tobě a tvém přístupu. Kluci(a dámy)z tohoto fóra jsou v pohodě a pročítání jejich příspěvků neberu jako ztrátu času, narozdíl od psaní odpovědí na anonymní příspěvky někoho, kdo si ani logicky nemůže stát za svým názorem, když se neumí podepsat. Tohle byl můj poslední příspěvek na toto téma. Poslední rada pro tebe - myšlenka, která mne provází už od mých začátků : " NESNAŽ SE VYROVNAT STARÝM MISTRŮM, HLEDEJ CO ONI HLEDALI ..."Přidat komentář :
Jméno Email
Titulek komentáře
Komentář
Doplň kontrolní součet: šest a sedm