Návštěva u Libora Slatinky Česká bonsajová asociace

Návštěva u Libora Slatinky

Libor Slatinka se na naší bonsajové scéně pohybuje již řadu let.


Při příležitosti výstavy v Děčíně jsme s přáteli využili možnosti navštívit kamaráda Libora Slatinku v jeho malém bonsajovém království.Libor je jedním z těch, komu se stal koníček zaměstnáním. Od roku 1997 se živí jako zahradní architekt. Důsledkem tohoto stavu je fakt, že samotná Liborova zahrada naplňuje známé rčení o kovářově kobyle. Ne tedy, že by snad byla zanedbávaná, majitelovy představy však zatím nenaplňuje a mi věříme, že si Libor udělá radost a najde si čas k realizaci vlastních plánů.

O pěstování bonsají se Libor zajímá od svých patnácti let, aktivní zlom však nastal kolem roku 1995, kdy začal jezdit do Libochovic, především k Václavu Novákovi.
Členem ČBA je od založení, poslední tři roky je Libor členem výboru. Letos na něm ležela největší váha organizace celonárodní výstavy v Děčíně. Zázemí mu pomáhali zajišťovat místní bonsajoví fandové.

Libor nám postupně představoval nejzajímavější stromky a rychle jsme začali zabředat do plánování budoucího tvaru.Zajímavě pojatá azalka, velmi slibný materiál do budoucna.

Pěkná skála níže, kde se sežene takový zajímavý kámen?Ztvrdlý pytel vápna. Prosté. Pytel je osazen třetím rokem, vápno ani mráz kompozici evidentně nevadí.Tuffy v nádobách osázené skalničkami Copak za druh je ta oranžovokvetoucí ve středu záběru, prozradí to bližší pohled?Ha, dračinec trojkrký. :-)

Libor je vítězem Soutěže mladých talentů z Plzně 2004. ČR reprezentoval o rok později na kongresu EBA v italském Arcu.
Mezi své bonsajové úspěchy počítá vystavení stromu na Světovém kongresu v Mnichově a ocenění borovice Václavem Novákem letos doma v Děčíně.

Mezi bonsajisty je Libor také znám svými nádhernými kresbami. Zde jedna na ukázku, ostatní si můžete prohlédnout třeba na stránkách Bonsai-Kai v sekci rad pro začátečníky - kam Libor nakreslil vzory pro všechny styly (viz odkaz pod článkem).
Na závěr přeji mnoho radosti se stromky, Libore.

Autor a foto: Dan PánekDalší odkazy k akci "Návštěva u Libora Slatinky" na internetu

  Liborovy kresby na Bonsai-KaiKomentáře k článku :

  K článku nejsou žádné komentáře.Přidat komentář :
Jméno Email
Titulek komentáře
Komentář
Doplň kontrolní součet: šest a sedm